Uzak Doğu Filmleri ve Dizileri

Shutter

9 yıl önce 229 okuma
Okunma Süresi: 4 dakika

Shutter
Resimdeki Hayalet

“Sokaklarında mohikanlar gibi ateşler yaktık, sana taptık ulan unuttun mu, sana taptık!”

2004 yılına ait Tayland yapımı bir korku filmi bu kez hedefte. Başrolünde sırf Ananda Everingham’ın olması temel izleme faktörümdü açıkçası. Bunun yanında türlü türlü mecralarda altıma sıçtım, ödüm bokuma karıştı, uyuyamıyorum yalnız vs gibi epey övgüye mazhar bir film olduğunu da okuyunca niye izlemiyorum ki dedim. Yalnız niye bunca germiş insanları, bunca korkutmuş anlam veremiyorum halen daha. Korkunç değildi ki. Ben cümbür cemaat kakara kikiri yaparak izlediğim için mi bende o etkiyi yaratamadı film bilmiyorum; ancak sırf sonu için izlenebilinecek filmler kategorisine yerleşiverdi benim için. İrkildiğim, tırstığım tek kısım o son sahne. Hala gözümün önünden gitmiyor yav. Durdular durdular resmen şaak diye vurdular filmin sonuyla; ama o filmi o sona kadar izleyebilmek de bir sabır ister. O sabrın ödülü diye yorumlayalım madem=)

Film; korku filmi klişelelerinin hemen hemen hepsinin kolajlanmış hali resmen. Her sahne feci tanıdık bu nedenle. Upuzun simsiyah saçları yüzünü kapatmış bir kız misal? Ha bir sahnesinde çığlık attığımı da itiraf edeyim; ama boşluğuma denk geldiğinden. Yoksa öyle aman aman bir sahne de değildi. Çok dağınık oldu her zamanki gibi. Hemen konuya geçip toparlayalım.

Gecenin bir köründe hız limitlerini aşmış bir araç. İçinde bir erkek bir kadın seyir halindeler. Derken paat diye bir şeye çarptıklarını fark ediyorlar. Ve korkarak kaza mahalini terk ediyorlar. Peşlerinde simsiyah upuzun saçları yüzünü gözünü kapatmış bir korkunç kız bırakarak… Bi’ de düşün çekik gözlü bir kıız. Gerilme de ne yap? Çiftimiz o kızı geride bıraktılar tamam eyvallah; amaa  o kız bu çiftin yakasını bırakır mı? Bırakmaaaz. Film, korkunç kızın bu çifti ve arkadaşlarını rahat bırakmaması, hayatlarını kabusa çevirmek için kah şurda kah burda görünmesi ve öç almanın türlü yollarını bulması üzerine bir film. İntikam filmi. Ki çok severim intikam filmlerini. Bu nedenle de listeme almıştım filmi.

Ha bu filmden sonra ne değişecek hayatınızda? Önce çektirdiğiniz fotoğraflara daha dikkatli bakar olacaksınız. Fotoğrafta beyazımsı izler olsun, değişik figürler filan görürseniz hele aman diyim. Bir daha fotoğraflara bakamayabilirsiniz bile=P

Sonra üzerimde bir ağırlık var lafını sanmıyorum ki bir daha kullanabilin. Evlerden ırak yarebbim. Ha bi’ de haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır diye bir laf var ya; aha tam bu filme cuk diye oturmuş. Susarsanız, haksızlıklara neden olan siz olmasanız dahi cezalandırılan siz olabilirsiniz. Susmamayı öğreneceksiniz.

Korku filminden dersler çıkaran bana da helal olsun bu arada=) Daha buraya bi’ sürü anafikir yazardım genç kızlarımıza ithafen de onu da izleyip kendileri çıkarsınlar artık; yoksa spoiler mıpoiler filan hak getire.

Film sırf korkmak için izlenirse hayal kırıklığına uğratır. Ama mevzubahis film, sade bir korku filmi basitliğinde çekilmemiş. Anlatacak bir hikayesi var. Ve filmi yarıda bırakamamanızın en büyük nedeni de işte o hikayenin yarım kalmasına izin vermek istememeniz. Merak ediyorsunuz hikayeyi, niye böyle olmuş ki filanını. Sonrası da geliyor zaten; başında o kadar yerdiğime bakmayın. Benim çok feci korkayım diyen birine tavsiye edebileceğim türde bir yapım değil; ancak korku unsuru olsun dram olsun, iyi bir film olsun diyen birine tavsiye edebileceğim bir film. Koskoca  filmi sırf Ananda Everingham için izlemiş olacak halim yok ya? =P

Oyunculuklar öyle alkışlanası filan değildi; korkunç kız korkunçtu ama ona lafım yok. Doğal hali mi; çaba sarf etmiş mi bilemiyorum; ama iyi bir seçim bence. Gerçi simsiyah uzun saçlar, o saçlarla kapatılmış çekik gözler filan kim olursa korkutucu olur da, kızımız da korkunç bir tipe sahipti yani hakkını yemeyelim.

Senaryosu iyi yazılmış bir dram, korku ve de gerilim filmi Shutter. Yerin dibine soktuğuma bakmayın; ama çok büyük beklentiyle de izlemeyin. Arada bir film. Ben sevdim, sırf korkmak için izlemediğimden. Ve genel itibariyle çok övülen de bir film; bir de siz şans verin bakalım siz nasıl bulacaksınız filmi.

Manidar bir şiirle bitirelim o zaman;

“Oysa herkes öldürür sevdiğini.
Kimi yeterince sevmez,
kimi fazla sever,
kimi satar kimi de satın alır,
kimi gözyaşı döker öldürürken,
kimi kılı kıpırdamadan..
çünkü herkes öldürür sevdiğini
ama herkes öldürdü diye ölmez…”

Sevgiler..

"Shutter" için ilk yorumu siz yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir