Uzak Doğu Filmleri ve Dizileri

ALICE IN BORDERLAND

1 yıl önce 145 okuma
Okunma Süresi: 3 dakika

‘Cehennemde şeytanın ruhlara nasıl işkence ettiğini biliyor musun?’ ‘Hayır.’ deyince şöyle yanıt verdi :’Onları bekletir.’ Sonra da yürüyüp gitti.”

Dünyanın çıldırmış olduğunu düşünüyor musun sen de? İnsanların birbirini sadece çıkar amacıyla kullandığı, pragmatist davranıp fayda sağlayamadığı herkesten uzaklaştığı zamanlar.. En son birini ne zaman gerçekten sevdin peki? Çıkarsız, nedensiz, fayda sağlamadığını bile bile, sırf kendisi olduğu için birini en son ne zaman sevebildin? Sevme duygusunun zaman endeksli olduğu zamanlar. Sevginin öyle senelerce sürdüğü değil, aylık hatta günlük son kullanma tarihli sevgiler..Bat Dünya bat diyor ya Oğuz Atay, gerçekten dünyanın batmasını, yok olmasını istediğin anlar oldu mu?

Şöyle bir meteor çarpsa, bir şeyler olsa da tüm kötülükler son bulsa diye geçirdin mi içinden? Yaşamayı ne kadar seviyorsun peki? En sevdiğin insan uğruna hayatından vazgeçebilir misin? Ama öyle basit şekilde değil, cayır cayır yana yana, hayal edebileceğin en ağır şartlarda hayatından vazgeçer misin sevdiğin insanlar hayatta kalabilsinler diye? Hiç tanımadığın bir çocuk için peki ölümü göze alabilir misin? Başkaları acı çekmesin diye katmerli acılar çekmeye hazır mısın?

Arisu; ailesinden sevgi görmeyen, başarısız ve amaçsız bir hayatı devam ettirmeye çalışan bir gençtir. En yakın iki arkadaşıyla havai fişek gösterisini seyre daldıkları bir günde birdenbire kendilerini başka bir dünyada bulurlar; oyunlar dünyası! Oyunlara bahis konusu kendi hayatlarıdır. Ya oyunları kazanacaklardır ya da hayatlarını kaybedeceklerdir. Oldukça acımasız bir dünyaya giriş yapıyoruz bu Japon dizisiyle. Şak diye lazerle beyni parçalanan insanlar, kafaları patlayan insanlar, asitle yanan insanlar vb. sahnelerle izleyiciyi dumura uğratma yolunu seçmişler. Vahşet karşısında sınır bekliyorsunuz, bir dramada bu kadarı da olmaz yok artık dediğiniz her an size lafınızı yediriyorlar. OLUYOR! Vahşette sınır olmayan bir dünya çünkü burası. Ya yaşayacaksın ya da sürünerek öleceksin!

Squid Games ile sıkıkla karşılaştırılan bir drama olsa da bu alanda Squid Games birkaç gömlek fazla gelir bu dramalara. Yeri çok ayrı, konu orijinal değilse bile işleyiş tarzı ile farkını koyuyor ortaya. Alice malum Squid’den önce olduğu için konu orijinalliği kendisine ait. Ama orijinal konuyu sürdürürken zorlanmış bir drama. 2. sezonuna taze kavuştuk, ilkine göre 2.sezon çok daha iyiydi. İlk sezonda dizinin devam etmesi için sadece piyon olarak görülen karakterlerin aslında kanlı canlı insan olduklarını fark ediyorsunuz 2. sezonda. Karakter tahlillerine sıklıkla yer verilmesinden ötürü hepsine fazlasıyla tanıdıksınız, karakterlerin oyunlarda kurtulmasına ilkinden daha istekli oluyorsunuz bu nedenle de. Çünkü Aguni artık sizin de arkadaşınız oluyor, çünkü hayatını birlikte yaşadınız birkaç bölüm önce. Ya da diğerleri… Karakter hikayesi ve sonunu güzel bağlamış olmalarından ötürü 2. sezon daha çok beğenimi kazandı. Her ne kadar finali acaba dedirtse de çok da irdelemiyorsunuz. Kabulüm.

Başroldeki Uragi de Arisu da çok tatlılardı. Ancak dizideki favorim Chishiya idi. Coolluğu olsun, japon donukluğu-soğukluğu olsun, zekası olsun, kurnazlığı derken bir süre sonra bölümlerde kendisini arar oldum. Kopkoyu tenine sapsarı saçları uygun görmüş delikanlım! Karizmatikti ama. Bıyık altı gülümsemeleri ortaya çıktığında aha geliyor şimdi gelmekte olan diye spoiler veriyordu insana.En nefret ettiğim şeyse karo papazı idi. İzleyenler iyi bilir, kendisi ortaya çıktığında çalınan o müzik kabusum oldu. Tüylerimi her defasında diken diken etti, evlerden ırak yarebbim.

Eleştirilecek çok şeysi olan, ancak konu orijinalliğinden ötürü kıyamadığım bir Japon dizisi. Gersin beni, heyecanlanayım, bir bölümü bitirip hemen diğerine geçeyim sabırsızlığına sahip olmama neden olsun filan diyorsan gayet doğru bir tercih. Squid Games sevenlerin izlemesini bilhassa öneriyorum.

Sevgiler.

"ALICE IN BORDERLAND" için ilk yorumu siz yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir