Uzak Doğu Filmleri ve Dizileri

Asunta/ The Asunta Case

2 hafta önce 61 okuma
Okunma Süresi: 2 dakika

İnsan kendi doğurduğu çocukla evlat edindiği çocuğa aynı şekilde davranabilir mi? Kendi canından olmayışını illaki bir dönem suratına çarpar mı? Öz çocuklarına dahi harcadıkları emekleri yüzlerine çarpan ebeveynler evlat edindikleri çocuklara bunu hayli hayli yapmaz mı? Yapabilir.

Ya da diğer türlü düşünüldüğünde Tanrı kendisine çocuk bahşetmemiş bir çift evlat edinerek içlerindeki anne baba dürtüsünü gidermeye çalışırken daha çok hassas olmaz mı? Olmaları gerekmez mi? Bilemiyorsun. Evlat edinilen çocuk için bu şans meselesi. Hayata bir sıfır geride başlamış bir çocuk, kendisine tanınan şansı kabul ettiğinde harika şartlarda hayatını devam da ettirebilir; berbat bir aileye düşüp hayatı zindana da çevrilebilir. Yetim zamanlarını arar hale dahi gelebilir. En kötü kısmı da ne biliyor musun, çocuğa sorulmuyor. Bebekken uygun görülen aileye çocuk veriliyor, sonrası hep flu..

Asunta; İspanyol bir çifte evlatlık verilmiş Çinli bir kız çocuğu. Hatta İspanya’da Çinli evlatlık verilmeye yeni başlandığı dönemlerden. Bu nedenle de popüler de bir kızmış. Gerçek bir vaka. Bu nedenle spoilerlık bir durum yok aslında. Netflix’te yayımlandıktan sonra da daha da popülermiş bir vaka. Yine de duyulmama ihtimalini göz önünde bulundurarak yazımı yazacağım.

Bir akşam karakola dağılmış vaziyette bir kadınla bir adam girer. 12 yaşındaki kızlarının evde olmadığını, başına bir şey gelmesinden şüphelendiklerini aktarırlar. Akabinde de bir kız çocuğu cesedi bulunur bir yol kenarında. Peki kızı kim öldürmüştür, neden öldürmüştür?

İyi sayılabilecek bir polisiye, gerilim dizisi. 6 bölümlük mini bir netflix dizisi. Dizi boyunca yargıç ve polisler mi; yoksa avukatlar mı haklı diye gidip geliyorsunuz. Bizzat onlarla beraber şüphelileri sorguluyorsunuz gibi, bizzat cinayete şahit olmuşsunuz gibi..

Sonu tatmin edici değil lakin. Gerçekte de aynı şekilde sonlandığı için diziyi yapanlara kabahat bulamıyorsun. Ama keşke bir şeyler daha net olsa. Oh bee diyecek şekilde rahatlasan sonunda istiyorsun. Gerçi 12 yaşında öldürülmüş bir çocuk gerçeği varken, dizi boyunca da devamlı duyduğun gibi Asunta geri mi gelecek? cümlesi aklına mıh gibi kazınmışken nasıl oh be diyebilirsin ki?

Türünün iyi örneklerinden benim için. İspanyollar gerçekten dizi çekmeyi çok iyi beceriyor. Netflix’te izlediğim tüm dizileri harikaydı. Bu da iyiydi. Tavsiye ederim.

Asunta, umarım gittiğin yerde mutlusundur. Seni üzecek hiçbir şey olmasın yanında..

Sevgiler.

"Asunta/ The Asunta Case" için ilk yorumu siz yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir