Uzak Doğu Filmleri ve Dizileri

MİENTRAS DUERMES / SLEEP TIGHT

4 yıl önce 30 okuma
Okunma Süresi: 2 dakika

“Komşular konuşuyor. Farkına varıyorum. Sizi dinliyorlarmış gibi yapıyorlar. Ama çok acı. Aslında zerre umurlarında değilsiniz. O yüzden onlara güvenmeyin. İnanın bana artık sizden geçti. Acayip yalnız kaldınız. Ve inanın bana bunun çaresi yok.”

Hayatım boyunca çok fazla rahatsız edici film izlemişimdir. Ancak bu film kadar rahatsız eden, geren, böyle ne izledim ben şimdi ya lanet olsun diye sinirlerimi tepeme çıkaran film sayısı azdır. İspanyollar bu tarz filmleri çok iyi yapıyor. Sıklıkla yer vermeye çalışacağım İspanyol filmlerine de umarım. Bu insanda kusma hissi yaratan, mideye yumruk indiren filme bakalım mı biraz da iğrençliği konusunda netleştiysek=) ?

İnsan yaşamında eksik olan her şey sanıyor demiş Duygu Asena vaktinde. Bu filmde de bir kadına, bir sevgiye ihtiyacı olan aşırı yalnız, hayatını varlığı ve yokluğu fark etmeyecek şekilde yaşayan bir insan var. Apartman görevlisi Cesar (Luis Tosar). Mutlu olamayan ve mutlu insanlara tahammülü olmayan bir sosyopat.

Çevresindeki herkesle iyi anlaşan, ilişkilerinde elinden geldiğince kibarlığı bırakmayan, hayatı seven, neşe dolu bir Clara (Marta Etura) var bir de. Cesar’ın apartmanında yaşıyor ve her sabah Cesar’a gülümsüyor (burası önemli olduğu için bilhassa belirttim). Ancak ünlü ozanımız Feridun Düzağaç da der ya şarkıda; gülme, incinirim. Cesar’ın durumu tam olarak bu; kızın gülümsemesini söndürmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Ama tahmin edebileceğinizin çok üstünde şeyler yapıyor. Ve filmin gerilimi bu kısımlarda doruk noktaya ulaşıyor.

Başrollerin ikisi de İspanya’da çok popüler oyuncular. Ancak Cesar rolünü oynayan adam cidden aşmış bir oyuncu. Tipi bile insanı gerim gerim geriyor. Hoş gerçi Şirinler’deki Gargamel’e çok benzettim ben. Hepinizinden nefret ediyorum mottosu da benziyor=)

Film genel anlamıyla rahatsız edici bir gerilim filmi. Gerilim filmlerini çok severim; ancak bu filmi izledikten sonra yalnız yaşayan kadınlar bir nebze daha fazla gerilebilir, gündelik yaşamlarında herkese Cesar gözüyle bakıp eve kapanabilirler. Peki evler güvenli mi gençleer? =) İzlemeden önce gerçekten gerileceğinizi göz önünde bulundurun, ona göre izleyin ya da izlemeyin=/

Film çok uzun bir de. Sahneler gereğinden fazla uzatılmış. Başlarda sıkabiliyor bu da izleyeni. Ancak finali için şapkamı çıkarıyorum. O nasıl bir finaldi? Bu nasıl bir şerefsizlik be Cesar? Gerilim filmlerinde kötü karakterlerden nefret ederim; ancak bu Cesar’a karşı olan kötü duygularımı nefret kelimesi anlatmaya yetersiz kalır. En ağır kötü sözlerin layığısın Cesar. Pis.

Gerilim vaat eden bir film. Vaadini de karşılıyor gerçekten. Yönetmen bu türün üstatlarından Jaume Balaguero zira. Ben bu filmden nefret ediyorum ama izleyin siz de nefret edin=)

Sevgilerimle..

"MİENTRAS DUERMES / SLEEP TIGHT" için ilk yorumu siz yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir