Uzak Doğu Filmleri ve Dizileri

Yongseoneun Eupda

9 yıl önce 176 okuma
Okunma Süresi: 3 dakika

Yongseoneun Eupda- No Mercy
(Merhamet Yok)

“Ölmekten daha zor olan şey ne biliyor musun? Affetmek. Çünkü affetsen bile acının bıraktığı izler kolay kolay geçmez.”

Şimdi böylesi bir ada sahip filmden aşağı yukarı ne bekleyeceğiniz bellidir. Ama o tüm beklentilerinizi 10 ile çarpın, 20 ile çarpın! Beklediğinizin çok çok fazlası bir merhametsizlikle karşılaşacaksınız. O nasıl bir finaldi yarebbim. Alanında en iyi filmlerden biri olmaya kesinlikle aday bir film. Ki Oldboy, Pieta gibi filmlerin yanında hiç de öyle hor görülecek geri plana atılacak bir film değil; çok iddialı bir film ve Oldboy’dan çok daha rahatsız edici bulduğumu da söylemeliyim. Katıksız bir vahşete hazır olun!

Oldboy, Pieta denilince teması anlaşılıyor ama gene de belirtelim izlememiş olanlar için bu filmleri; konumuz intikam.. İntikam soğuk yenen bir yemektir ya bu filmde buz gibi bir yemek çıkıyor karşınıza. Ama yedikçe insanın ağzını yakan, kalbini acıtan. E be abi ne yapıyorsunuz siz diye silkelemek istiyorsun karakterleri ve taraf tutamıyorsun. Diğer filmlerde az çok bir tarafa ait hissediyorsun kendini; ama bu filmde olmuyor. Empati yapıp tarafların gözünden olaylara bakınca kim haklı kim haksız karar veremiyorsun ve filmin sonu bu nedenle çok tatminkar geliyor. Başka türlü bir son mümkün olamazdı gerçekten de.

Çok beğendiğimi söylemiştim bir daha belirtiyorum. Ama neyi bu kadar beğendiğimi kısaca spoiler vermeden anlatmaya çalışayım. Sol Kyung Gun’un oynadığı karakter adli tıp uzmanı. Cesetleri inceleyip olayların nasıl cereyan ettiğini filan hemen tahlil edebilen, alanında en iyilerden. Han Hye Jin polis teşkilatının çömezlerinden. Bir gün ormanlık alanda kol bacak gibi uzuvları kesilmiş bir kadın cesedi bulununca, bu iki karakterin yolları kesişiyor. Ve başarılı bir çalışmadan sonra katil bulunuyor.

Bir filmde katil başlarda bulunursa o film normal bir film değildir. Niye bulunsun ki başında diye düşünürken katilin, adli tıpçımızı kendisinin masum olduğunu ispat etmesi için kızıyla tehdit etmesiyle film gerçekten başlıyor. Film boyunca kızını azılı katilin elinden kurtarabilmek için çırpınan bir adli tıpçının çabalarını izliyoruz. Peki ya onca adli tıpçı varken niye Sol Kyung Gu?

Vahşetin sınırlarını zorlayan, kan donduran bir final. Başlarda filmden sıkılanlara önerim; o sonu görmek için izleyin filmi. Ki izleyeceğinize gerçekten değiyor; küfür mü yerim eyvallah mı bilmiyorum ama bu filme başladınızsa lütfen sabredip o sonu görün!

Sol Kyung Gu’yu tanımıyorum ama çok iyi bir dram oyuncusu kendisi, bir filmle ispatladı bana kendisini=) Diğer karakterlere çok değinmiyorum zaten, varla yok gibiler. Ama Sol Kyung müthiş bir oyunculuk çıkarmış, hele o son sahneleeer! Taş olsa çatlardı yeminle. Çok beğendim.

Çok rahatsız edici bir film ki Oldboy’dan daha rahatsız edici geldi bana, bi’ daha söyleyeyim de ona göre izleyin. Rahatsız edici sahneleri bol bol yapmışlar sağ olsunlar; hatta otopsi yapılan sahneler bile açık açık gösterilmiş; midenize dikkat.

Ha bi’ de son not: lütfen düşman edinecekseniz çekik gözlülerden uzak durun. Zira adamlar intikam nasıl alınır dehşet şekilde biliyorlar. Aman diyim.

Sevgiler..

"Yongseoneun Eupda" için ilk yorumu siz yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir