Uzak Doğu Filmleri ve Dizileri

Om Shanti Om

9 yıl önce 210 okuma
Okunma Süresi: 3 dakika

Om Shanti Om!

“Derler ki eğer bir şeyi tüm kalbinle istersen, evren, sana o dileğin gerçekleşmesi için olabilecek her şekilde yardım eder. Bugün, siz bana istediğim her şeyi verdiniz. Çok teşekkür ederim, kendimi dünyanın hakimi gibi hissediyorum, beni, gerçek hayatta da filmlerin sonundaki gibi her şeyin yolunda olduğuna inandırdığınız için teşekkür ederim. Mutlu son ve eğer o son mutlu değilse, son değildir dostlarıım. Film henüz bitmemiştir, film henüz bitmemiştir.”

Başrollerinde Shahrukh Khan (Om Prakash Makhija/Om Kapoor), Deepika Padukone’nin (Shanti Priya/Sandhya) oynadığı masalsı bir bolivud filmi. Shahrukh’un büyüleyici karizması malum(benden torpilli:p), Deepika da çok güzel bir kadın bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. Bu ikisi bir araya gelir de kötü bir şey olabilir mi?


Film iki ayrı kısımdan oluşuyor. Om, tek hayali ünlü bir aktör olmak olan fakir bir delikanlıdır. Shanti ise Om’un hayranı olduğu ünlü bir aktristir. Bir gün bir şekilde tanışırlar ve hikayenin ilk yarısı kötü bir sonla biter. İkinci kısmı ise reenkarnasyon ile yeniden hayata gelen bu iki insanın hayatlarını ellerinden alan katillerine karşı giriştikleri intikam savaşını konu edinmiştir.

Çok sevdim ben bu filmi. Hint sinemasından sıkıldığım döneme denk gelmesine rağmen bayıla bayıla izledim; bunda sanıyorum şakruk etkisi var ama=P Sıkmıyor film; hatta bir sürpriz var filmde; neredeyse tüm bolivud ünlülerinin yer aldığı bir uzun mu uzun bir şarkı. Du bakalım şimdi kim çıkacak diye merakla bekledim; herkes ordaydı maşallah. Kral faktörü sanıyorum, anca şakruk toplayabilirdi bunca insanı. Bi’ de Kajol ile kuch kuch’daki selamlaşmalarını yapmaları çok tatlıydı=)

Filmin ilk kısmı Shahrukh’un gerçek hayatında ünlü olmak için çektiklerini kısmen anlatmış gibi geldi bana. Bu gayeyle mi çekildi bilmiyorum ama kendisi de aynı yollardan geçmiştir diye düşünüyorum malum Kast sisteminden mütevellit epey çektiği söyleniyordu. Ama buna rağmen yılmayıp Bolivud’un kralı olmayı başarabilmiş. Bu çabasıyla birinci kısımdaki delikanlının çabası benzer. Ha Şakruk kadar şanslı değil tabi canlandırdığı karakter ne yazık ki.

Film bir insanın aşkı uğruna neleri göze alabileceğini anlatıyor; ki bu aşk platonik bile olsa. Bir insan başka bir insanı bu kadar sevebilir mi, yok artık diye düşünmenize neden olsa da o ihtimalin var olduğunu gösteriyor film. Olabilir’i gösterdiği için bile izlenmeli, umut şart malumunuz =)

En beğendiğim kısım ise Om’un katiline her şeyden haberdar olduğunu, dönüşünü şarkıyla anlattığı kısımdı ki benim için gerçekten efsaneydi o bölüm. Spoilera girecek o nedenle izlemeyenler izlemezse iyi olur ama paylaşmadan geçemeyeceğim;

Kötülerin yaptıkları kötülüklerin yanlarına kar kalmadığı bir dünyayı mümkün kıldığı için bile sevilesi. Hint sineması sevenlerin kaçırmamasını tavsiye ederim; hele hele masal sevenler! Dram, romantizm, şahane müzikler; daha ne olsun?

Sevgiler..

"Om Shanti Om" için ilk yorumu siz yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir