Uzak Doğu Filmleri ve Dizileri

He Was Cool

9 yıl önce 151 okuma
Okunma Süresi: 4 dakika

He Was Cool
(Geu nom-eun meot-iss-eoss-da)

“Kim olduğumu ne bilirlerdi?
Korkunç zordu beni sevmek;
ve ben, buna yalnız “biri”nin gücü yeteceğini seziyordum.
ama, o, biri, istemiyordu henüz.”

“Kim ki bu cool?” sorusu akla gelecektir hemen; ilk iş olarak merakları giderip öyle devam edelim; Song Seung Heon! My Princess, When A Man Loves, East of Eden, Autumn Tale vs dizileriyle hayranı olduğumuz gerçekten coolluğu konusunda neredeyse herkesin hemfikir olabileceği bir adam.  Maço, sevgisini göstermemek için büründüğü sert kişilik, coolluk o kadar yakışmış ki kendisine; hele o çok sevdiğim bakışları filan da birleşince on numara olmuş rol için. Girişte oyuncu övmek de alışkanlığım değildi; ama filmin adından mütevellit böyle oldu.

Neyse efenim konuya geçelim. Film 2004 yapımı bir Güney Kore filmi. Ji Eun-song okulunda hatrı en çok sayılan, maço, kızların namusunu koruma misyonunu kendine görev edinmiş tam bir ağır abidir.  Bir gün okulun internet sitesinde karıştığı bir olayla ilgili çıkan habere Han Ye-won kimliğinin ifşa olmayacağını düşünerek rahat rahat cevap verir; verdiği cevapta Eun-song’u hor gören bir hava da vardır. Buna takan Eun Song’un ise tek gayesi bu hadsiz(?!) kızı bulup haddini bildirmek olacaktır. Kızın kimliğini öğrenir; okulunu basar. Okulunu, kendisini bulmak için ağır abiliğiyle nam salmış Eun Song’un bastığını öğrenen Ye won ondan kaçayım derken bir duvarın üstünden atlar ve tam da Eun Song’un dudaklarının üzerine düşmesin mi!!  Ve dahası bu Eun Song’un ilk öpücüğü olmasın mı! Benimle evleneceksin, sorumluluğu alacaksın diye kızı tehdit eder. Ve Ye won kaçmaya çalıştığı bu okulun ağır abisinin sevgilisi olarak bulur kendisini ve olaylar gelişir..

Film öyle çok müthiş, harikaa, efsane bir film değil bir kere. Beklentileri indirin bi’ aşağı. Şimdi konuşalım. Lise öğrencilerinin canladırdığı konusu da üç beş yukarıdaki gibi olan bir filmden ne beklenebilecekse o bulunur ama bunun garantisini veriyorum=P Bu kadar güleceğim sahnenin olacağını da açıkçası tahmin etmiyordum; ama kahkahalarla güldüğüm sahneler bile oldu. Ki bu adamın bakışları çok iyi yahu, öyle sahnelerde öyle bakışlar fırlatıyor ki insan gülmeden edemiyor şaşkınlığına=)

Başroldeki kadın aktrist ise Attic Cat ile epey sevdiğim; sonra intihar ederek hayatına son vermeyi seçtiğini öğrendiğim Jung Da Bin. Filmi olumsuz eleştirenler hep de bu kıza atıfta bulunarak eleştirmiş. Kız çok çirkin bir kere çok saçma yeaa diyen arkadaşlara ben şahsen katılmıyorum. Ki film de tam bunu anlatmak için çekilmiş. Bir insanı sevmek için sırf dış güzellik mi tek etkendir? Sana diğerlerinin davrandığı gibi bir pislikmişsin gibi davranmayan, seni her şeyinle birlikte sevebilen insanlar da sevilebilir ki. En çok da onlar sevilir!

Ki kız çok tatlıydı bence. Bay coolun sevmesinin nedeni ise en son karede ortaya çıkıyor zaten. Tamam ben de bazen eleştiriyorum başroldekileri; ama kız size dünyanın en güzeli vs olarak lanse edilirse. Ama buradaki kızın öyle bir iddiası da yok ki. Kendi halinde takılırken birden aşk, buluyor kendisini=) Film; çok da öyle müthiş güzelliğe sahip olmayan insanlar gayet de güzel insanlar tarafından sevilebilir ki diyerek verdiği mesajla bi’ kere kalbimi çaldı zaten=p Onun dışında sevimli bir filmdi, basit bir romantik gençlik filmi olmasına rağmen gayet de severek izledim=)

Filmin yan karakterlerindeki maço tavırlı, kaba saba, şiddetsever kız dışında çok katlanılmaz bulduğum bir karakter olmadı. Onun da cezasını verirlerdi; ama kadına şiddete hayır diyoruz pek tabii=P

Matrak karakterler de vardı; misal Song’un arkadaşının kızın arkadaşına; “Beni seviyor musun? Seviyorsan topla bunları.” diyerek elindeki çerezleri yere dökmesi;  lakin karşısındaki kendisini kaale almayınca bi başına oturup tek tek çerez toplaması filan komikti. Bay coolun zorla sevgilisi yaptığı kızın ellerini tuttuktan sonra ellerin aynı ayı pençesi gibi demesi filan güldürdü beni ne yalan söyleyeyim=) Komik bir filmdi genel itibariyle; lakin sonlara doğru olmazsa olmaz hayatın gerçeklerinde dram varsa, bizim filmde niye olmasın diye düşünen senarist sağ olsun katıvermiş biraz dram. Ama çok uzatmamış neyse ki. Ağlatmalık bir dram yok efenim. Gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

Böyle gösterişsiz kız yakuşuklu erkek, liseli gençler filan, azıcık dövüş aksiyonu, azıcık dram; ama bolca romantizm, bolca komedi isteyen arkadaşlar gönül rahatlığıyla izlesin. Beklentilerini karşılayabilecek bir film bana göre.

Ha bir de bonus olarak GONG’um Yoo’m var. Değişik şapşik bir rolde. Onun için bile izlenir^-^

Sevgiler..

"He Was Cool" için ilk yorumu siz yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir