Uzak Doğu Filmleri ve Dizileri

Erased

3 yıl önce 26 okuma
Okunma Süresi: 3 dakika

“Eger, yenıden başlayabilseydim yaşamaya,
İkincisinde daha çok hata yapardım.
Kusursuz olmaya çalışmaz,sırtüstü yatardım.
Neşeli olurdum, ilkinde olmadıgım kadar,
Çok az şeyi
Ciddiyetle yapardım.

Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.
Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım.
Yeniden başlayabilseydim eger,yalnız mutlu anlarım olurdu.


Bilinmeyen yollar keşfeder,güneşin tadına varır,
Çocuklarla oynardım,bir şansım olsaydı eger.
Ama işte 85’indeyim ve biliyorumn…
ÖLÜYORUM….”

Berbat bir hayatınız var. Geçmişinizde unutmayı dilediğiniz, keşke öyle yapmasaydım dediğiniz de bir yaranız var. Yaşamaktan zevk almıyorsunuz, yalnızsınız dertleşecek tek insan dahi yok. Ölmeyi bekliyorsunuz daha genç yaşınızda. Derken… Bir şansınız olsa? Hayatınızı rezil eden, geçmişinizdeki yarayı iyileştirebilmeniz için size bir şans verilse ne yaparsınız? Var gücünüzle denersiniz. Olduruncaya kadar çabalarsanız, çünkü kaybettiğinizde neler yaşayacağınızı öğrenip gelmişsinizdir. İğrenç bir geleceğe sahip olmamak için var gücünüzle savaşırsınız. Umarım savaşırsınız.

Netflix’ten bir anime ile karşınızdayım bugün. Erased ya da Boku Dake ga Inai Machi. Benim sıkılmadan, ay ne olacak acaba heyecanıyla izlediğim bir anime. Bir Death Note tabi ki değil ama yanından geçebilir bir anime. Onu seven bunu da kesinlikle sevecektir. Konuya geliyorum.

29 yaşındaki Satoru kötü giden olayları zamanda geri giderek ya da zamanı yeniden ne yaşayarak düzeltebildiğini fark eder. 10 yaşındayken sınıf arkadaşı Hinaziku’nin öldürülmesini uzunca yıllar atlatamamıştır ve çocuk aklıyla kendisini yıllarca hep yargılamıştır. O zaman Hinaziku’yu yalnız bırakmasa, arkadaş olabilse kendisiyle belki de hayatını kurtarabilirdi düşüncesi kalbinde bir yaraya neden olmuştur. Sonrasında annesinin başına gelenler derken Hinaziku’ya bir şans verilir ve 10 yaşına yeniden dönüp sınıf arkadaşını kurtarma şansını yakalar. Ancak bu hiç de kolay olmayacaktır.

Konu aslında Death Note’tan bile sürükleyici bir konuyken neden ondan birkaç adım geride kaldı benim için tam ifade de edemiyorum ancak ciddiiii ciddiiii kalbimi paramparça eden bir anime oldu. Death Note benim için kutsal olduğu için kıyaslamak dahi istemiyorum yanlış anlaşılmasın. Bu animeyi karalamak için öyle yorum yapmıyorum, ciddi ciddi üzen ama çok da sevdiğim bir anime oldu Erased de.

Sonu hakkında çok iç dökesim var ah ah. Ama spoilera girecek diye ağzımı kapatıyorum. Umay Umay diyor ya bir şarkıda ‘Bir gün yolda bir şarkı duydu, kalbim acıdı. O kadar.’ ben de diyorum ki bu animede bir son gördüm kalbim acıdı, işte o kadar.

Anime sevenlerin asla kaçırmaması gereken harika bir anime. Lütfen izleyin, izlettirin. 12 bölümcük bir şaheser. Baka nano dilinize yapışacak bu arada.

Sevgiler..

"Erased" için ilk yorumu siz yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir