Uzak Doğu Filmleri ve Dizileri

A Wedding Invitation

9 yıl önce 135 okuma
Okunma Süresi: 3 dakika

A Wedding Invitation
(Bir Düğün Davetiyesi)
“Hiç kapıldın mı o hisse, gitmek istersin hani, ama aynı zamanda da kalmak gelir içinden?” (Kadın Kokusu)

Klişe konulu bir Çin filmi “bir düğün davetiyesi”. En iyi arkadaşım evleniyor, Kaçak gelin vb filmlerle üç beş benzerlik gösteriyor. Gerçi burada mevzubahis bir zamanlar birbirlerine delicesine aşık sonrasında ayrı düşmüş bir çift olunca, sonradan aşkı dank eden tipler sinirinizi bozmuyor. Di mi ne can sıkıcıdır o yıllardır gözünün önünde duran; aşık olmayı kendisine layık görmediğin kişiyi bir başkası fark edince, delicesine karşıdakini ele geçirme duygusuyla hareket insanların başrollerde olduğu yapımlar? Sen yıllardır mutsuz et en dibinde sana değer veren insanı; sonra mutlu olmasına bir fırsat versin evren ve sen anında harekete geç! E be niye bunca yıl bekledin ki diye sormazlar mı? Sormuyorlar tabi filmlerde de. Neyse niye bu kadar sinir yaptıysam durduk yere=) Konuya geçelim biz.

Lise yıllarında birbirlerine aşık olan ve bu ilişkiyi uzunca bir süre sürdüren çiftimiz var. Bu çiftin erkek olanını da epey sevdiğim bir aktör oynamakta Eddie Peng, filmdeki adıyla Li Xing. Ablamız ise Baihe Bai, filmdeki adıyla Qiao Qiao. Üniversite mezuniyeti yaklaşmak üzereyken Li Xing, Qiao’ya evlilik teklif eder. Ancak kızımız kendince nedenlerinden ötürü bu teklifi reddeder. Ve çiftimiz 5 yıl sonra ikisi de bekarsa evleneceklerine dair birbirlerine söz vererek ayrılırlar. Birbirlerinden tam beş yıl boyunca haber almazlar, kendi yollarını çizerler. Derken kızımız beşinci yılın sonunda delikanlıdan haber alır; Li Xing evleniyordur ve düğününde kızımızı da görmeyi dilemektedir!

Şöyle düşün. Kendini belli nedenlerden ötürü dinlenmeye aldın bir süreliğine. Ama bu süre bittikten sonra yapacakların konusunda tüm planların hazır. Yapacağın iş, yaşayacağın yer, birlikte ömrünü tüketeceğin insan. Ama baam! Ömrünü birlikte tüketmeyi dilediğin, birlikte yaşlanmayı istediğin insanın ise bambaşka planlarının olduğunu öğrendin. Ne hissederdin? Yıkım. Lakin maskelerini kuşanıp yalanlarını çoğaltman lazım gereken zamanlar olur. En güzel kıyafetini giyinip seni en mutlu gösteren gülümseyişini takınıp partide, eski sevgilinin partisinde boy göstermen gereken zamanlar da o zamanlardandır.

Lakin bir başka yol daha var; hayallerini bozmana neden olan 3. insanı ekarte etmek! Qiao bu yolu seçiyor. Bir zamanlar sevdiği adamı, bir süre için geçmişte teklifini reddetmesine neden olacak nedenlerini unutup geri kazanmanın yollarını arıyor. Peki başarabilecek mi? Peki nedenleri hala geçerliliğini koruyor mu? İkisinin evliliği hala bile mümkün değil mi? İzleyip görüyoruz onu.

Film tür olarak romantik dram olarak geçmekte. Spoiler vermemek için dram kısmını es geçiyorum. Romantik komedi bekleyenlerin çok da izlemesini tavsiye etmiyorum. Ben o beklentiyle izlemiştim dumur oldum, sonlara doğru ne oluyoruz diye. Romantik dram efenim.

Yalnız çok hassas değilim, dramlar etkilemez beni diyenlerdenseniz Eddie Peng ile tanışmak için izlenmeli. Bu kadar sevimli olamaz bir insan evladı ya. Filmi izleme faktörümdü kendisi=P Gerçek hayatında da yemek yapabiliyorsa şayet ovv ben alırım! =)

Öhöm, öyle çok büyük beklentiyle izlenecek bir film değil yalnız, not düşeyim sonunda. “Her aşkın derin bir trajedi içermesi, aşktan yüz çevirmek için neden oluşturmaz.” misali yola koyulan bir kadının, eski sevgilisini elde etme çabası işte. Mutfak, yemek sahneleriyle harmanlanmış olması da cabası=) Böyle sabun köpüğü misali, içinde barındırdığı sürprizle, dramıyla filan vakit geçirmelik. Yerin dibine sokulmalık bir film değil her ne kadar öyle bir izlenim bırakmış gibi olmuşsam da. Bi’ daha diyoruz; Eddie sevimliliği için izleyin, evet=P

indir (1)

Sevgiler..

"A Wedding Invitation" için ilk yorumu siz yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir